Projekt zaměřený na prohlubování empatie pokračuje

Po téměř dvouleté nucené pauze se na naší škole opět rozjel projekt zaměřený na prohlubování empatie u dětí mladšího školního věku. Projekt je inspirován kanadským programem The roots of empathy, jehož cílem je společné sdílení prožitků z pravidelných návštěv miminka s rodičem. Na projekt Agátka tak navázal projekt Vikoušek. Vikoušek je čtyřměsíční kojenec, který se svou maminkou pravidelně každý týden navštěvuje třídy 1. stupně. Děti se s miminkem seznamují, pozorují ho, mohou se ptát na vše, co je zajímá. S přibývajícími návštěvami budou moci sledovat, jaké pokroky miminko dělá, jak se rozvíjí, co vše během velmi krátké doby naučí. Učí se chápat, že miminko má svoje potřeby, režim rodiny (a teď i třídy, kterou navštíví) se řídí podle něj, že je třeba mít velkou trpělivost při péči o něj apod. Návštěva Vikouška, stejně jako návštěvy Agátky v roce 2019 před pandemií přispívají k dobrému klimatu nejen ve třídách, ale v celé škole. Děti i dospělí se na miminko každé úterý moc těší a vypadá, že se těší i Vikoušek, kterému pozornost dětí dělá dobře. Po těžké práci ve třídách (přece jen – podnětů je spousta) pak spí jako dudek. A to těší zase jeho maminku. Jsme moc rádi, že jsou návštěvy opět možné a děkujeme Vikuškovým rodičům, že jsou ochotni se s námi dělit o to nejcennější, co mají.