Populární chemie

Zveřejněno: neděle 25. březen 2018 5:23 Napsal Jitka Marešová

V pondělí 12. března nás navštívili dva studenti z Vysoké školy chemicko - technické v Praze a pro naši školu měli připravené dvě zajímavé přednášky. V první nám odhalili záhady vyšetřování zločinu, které jsou tak populární v dnešních kriminálkách. Předvedli nám, kolika způsoby policie hledá otisky prstů. Vyzkoušeli jsme si například metodu s inkoustovým polštářkem či se štětečkem s nanesenou barvou, zjistili jsme, jaký máme typ papilárních linií a co je na nás jedinečného. Většina z nás byla špinavá až po uši, ale alespoň nás při případném vyšetřování vraždy nic nezaskočí. Ukázali nám také spoustu dalších metod, které se dnes používají a nejen co se týče otisků. Například jak se dá odhalit výška vraha podle typu střelného zranění, nebo že krev lze odhalit i když jí vydrhneme Savem. Dále nám také vyprávěli o DNA a jak moc je k vyšetřování potřeba.

Věděli jste třeba, že máme 50% DNA společného s banánem (a věděli jsme vůbec, že banán má DNA)? To se rozhodně hodí vědět. Druhá přednáška byla stejně fascinující a dozvěděli jsme se spoustu nového o životním prostředí a o vodě. Přednáška se mně i všem ostatním moc líbila. Nejen, že jsme na spoustu nových věcí přišli, ale byla obohacena i vtipnými poznatky. Nejvíce se mi líbilo, že jsme dostávali odměny za odpovědi, doslova na nás lítaly a padaly ze všech stran (studenti neměli dobrou mušku). Vzduchem se tak proletěly propisky, bonbóny, balónky a periodické soustavy s novými prvky.

Chemie1 3

Chemie1 2